NOVÁ GENERACE UNIVERZÁLNÍCH KYPŘIČŮ


MODELOVÉ ŘADY FENIX FO_PROFI.
Univerzální (radličkové dlátové) kypřiče mají svou nezastupitelnou roli v zemědělské praxi. Obliba využívání těchto strojů neustále roste. Pro rok 2023 uvádí značka BEDNAR na trh novou generaci univerzálních kypřičů FENIX FO_PROFI. Řada zahrnuje čtyři modely s pracovním záběrem od 4 m do 7,9 m, které jsou vhodné pro intenzivní zpracování půdy během jediného přejezdu do maximální pracovní hloubky 35 centimetrů.

„Na základě dlouholetých zkušeností a intenzivních poznatků z různých trhů jsme se rozhodli pro vývoj nové generace kypřičů FENIX FO_PROFI. Po intenzivním dvouletém testování v různých podmínkách uvádíme na trh nový produkt, který vyniká řadou technických a konstrukčních prvků. FENIX FO_PROFI je víceúčelový stroj pro většinu prací na vašich polích, použitelný téměř za každého počasí,“ dodává Jan Bednář, obchodní ředitel společnosti.


Čtyřřadé uspořádání slupic pro ještě lepší kypřící efekt


Nová generace kypřičů FENIX FO_PROFI má čtyřřadé uspořádání hlavních pracovních orgánů slupic. Jednotlivé slupice jsou od sebe dostatečně vzdáleny, a to jak v řadě, tak mezi jednotlivými řadami. Nové konstrukční řešení nabízí výbornou průchodnost při zpracování velkého množství organické hmoty, která je dána i vysokou světlou výškou hlavního rámu 80 cm.
Rozmístění jednotlivých slupic do tvaru písmene „V“ přispívá k minimálnímu tahovému odporu stroje. Vhodným
rozmístěním a tvarem pracovních orgánů je dosaženo intenzivního zpracování půdy, včetně rovnoměrného promísení organické hmoty, a to až do hloubky 35 centimetrů. Slupice lze osadit dláty o šířce 80 a 60 mm ve standardním provedení, popřípadě dláty 80 a 40 mm ve verzi LONG LIFE s karbidovými pláty pro vyšší odolnost.
Kypřící dláta lze dále osadit křídly o rozměru 125 a 185 mm, pro variantu 185 mm je k dispozici i provedení LONG LIFE. V základu je stroj vybaven hydraulickou regulací pracovní hloubky, popřípadě lze zvolit elektrohydraulickou regulaci. Ovládání probíhá komfortně z kabiny traktoru.

Nové varianty jištění pracovních orgánů

Pracovní orgány univerzálního kypřiče FENIX FO_PROFI mohou být vybaveny třemi typy jištění proti přetížení. Jištění v podobě střižného šroubu je základním
provedením, vhodným pro velmi lehké půdy. Horizontální pružinové jištěné s vypínací silou 480 kg je nejrozšířenější výbavou těchto typů strojů. Jištění se hodí
se do většiny obvyklých půdních podmínek. Novinka v podobě hydraulického jištění nabízí vypínací sílu až 550 kg. Robustní konstrukce předurčuje tento typ výbavy stroje pro nasazení ve středně těžkých až těžkých půdách.

Integrovaná transportní náprava osvědčené řešení značky BEDNAR

Osvědčené konstrukční řešení integrované transportní nápravy zůstává zachováno i u nové generace strojů FENIX FO_PROFI. Za transportní nápravou je umístěna čtvrtá řada slupic v jedné řadě, která zvyšuje kvalitu prováděné práce. případě vlhkých podmínek je možné jednoduše pěchy vyřadit z provozu a zpracovávat půdu bez zpětného utužení. Integrovaná náprava navíc snižuje poloměr otáčení na souvrati a přispívá k lepší manévrovatelnosti se strojem během přepravy.

Přizpůsobení pracovního záběru aktuálním podmínkám

Zajímavou předností modelu FENIX FO6004 PROFI je přizpůsobení pracovního záběru stroje daným půdním podmínkám, popřípadě tahovým vlastnostem. Model FENIX FO 6004 PROFI nabízí možnost úpravy pracovního záběru z 6,7 na 7,9 metrů snadnou do instalací sady pro montáž bočních přídavných sekcí. Pracovní záběr lze pak jednoduše přizpůsobit aktuálním požadavkům i při zakoupení varianty FENIX FO 8004 PROFI.


Široké možnosti výbavy nejen hlavních pracovních orgánů

Zásluhou promyšlené koncepce stroje FENIX FO_PROFI jste v jednom přejezdu schopni provést hloubkové zpracování půdy včetně kvalitního urovnání a zpětného utužení půdy. Za čtyřmi řadami slupic se nachází zahrnovací sekce, kterou lze osadit rovnacími zahrnovačkami nebo zahrnovacími disky, ovládanými mechanicky nebo komfortně hydraulicky z kabiny traktoru. Před zadní pěch lze navíc ještě umístit páskový smyk Crushbar, který slouží k finálnímu srovnání půdy před zadními pěchy. K dispozici je široká škála pěchů v podobě jednořadých (trubkový pěch, VRING